خانه / اخبار / سلامت / مقاله آموزشی خطرات قلیان

مقاله آموزشی خطرات قلیان

مقاله دود قلیان
مقاله اموزشی قلیان

مقاله آموزشی خطرات قلیان

تاریخچه قلیان به زمان‌های گذشته بر میگرد , قلیان وسیله ای بوده که توسط ایرانی‌هاو هندی‌ها اختراع شده و هم اکنون در سراسر دنیا مورد استفاده قشر‌های مختلف جامعه میباشد .

در هر کشور قلیان اسامی‌متفاوتی دارد , در این مقاله آموزشی هم با مضرات و هم با کاربردها کشیدن و استفاده از قلیان آشنا خواهیم شد .

کاربرد قلیان در طب سنتی :

در طب سنتی قلیان کاربرد زیادی دارد اصولا برای درمان عفونت‌های ریوی به وسیله طب سنتی از قلیان و ترکیب تنباکو با داروهای گیاهی چون نعنا , اکالیپتوس و یا بادرنجبویه از قلیان استفاده میکنند اما لزوما کاربرد مفیدی برای انسان ندارد از این جهت مضرات دود قلیان بسیار بیشتر میباشد .

در خصوص تاثیرات زیان بار قلیان تحقیقاتی مدون در اینباره در دانشگاه بیرمنگام بریتانیا انجام شده است که به شرح زیر است

تحقیقات دانشگاه بیرمنگام نشان میدهد که یکی از دلایل محبوبیت شیشه سحر امیز قلیان اینست که متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که مصرف قلیان ضرر و زیانش از سیگار کمتر است , اعتیاد نمی‌اورد و زمانی که دود قلیان از شیشه یا تنگ قلیان بیرون می‌آید طوری خاص فیلتر خواهد شد اما این تصور کاملا اشتباه و غیر علمی‌است .
در آزمایشگاه فیزیک دانشگاه بیرمنگام کارشناسان آزمایش بر روی دو نمونه توتون موجود در بازار را شروع کردند , در ابتدای کار نمونه برداری از دود خارج شده از شیلنگ قلیان شروع میشود , سپس دود خروجی از دهان را نمونه برداری میکنند , و در بار دوم نمونه برداری از نفس بازدم معمولی را انجام میدهند , نمونه‌های گرفته شده به اتاق دیگر فرستاده میشود , تا در دستگاهی مخصوص و فوق حساس تجزیه و تحلیل گردند .

دکتر مارگارت اوهارا استاد فیزیک مولکولی دانشگاه بیرمنگام با ارائه نموداری توضیح می‌دهد که نگران کننده ترین موارد در این نمودار حجم بالای بنزن و فرمالین میباشد که هر دو خطرناکند , بنزن که یک ماده شیمیایی سرطان زاست و فرمالین هم یک ماده مضر برای سلامت ریه‌ها میباشد که میتواند آسم ایجاد کند .

نکته : البته تاثیر کشیدن سیگار ده برابر این نمودار است اما سازمان بهداشت جهانی میگوید هر یک ساعت قلیان برابر با ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار برابری خواهد کرد و این یعنی یک فاجعه .

و اما نتیجه نگران کننده اینست که آیا این مواد وارد بدن افراد میشوند یا خیر ؟

نمودار دود قلیان
نمودار قلیان
در این مورد دو نمودار مشخص کننده این موضوع است نمودار بالا دودی است که به داخل دهان فرو میرود و نمودار پایین دودی که خارج میشود البته عکس زیر نتیجه در مورد توتون دوسیب میباشد , نکته که جالب میباشد مقدار زیاد بنزن میباشد , یعنی چیزی در حدود ۲۰۰۰ واحد , که در نمودار پایینی تقریبا به ۲۰۰ واحد رسیده یعنی این بار نیز یک فاجعه وحشتناک تر یعنی اینکه بیشتر بنزن جذب بدن شما شده است

البته این همه ماجرا نیست مقاله ای ژورنال حاصل از یک تحقیقات جدید در دانشگاه اردن نشان میدهد که دود قلیان حاوی فلزات سنگین مثل مس و اورانیوم نیز هست تحقیقی که بر روی سیزده نمونه مختلف توتون انجام شده .

دکتر اکیل القزوینی رئیس گروه تحقیقات از دانشگاه
آلمانی اردن در این باره میگوید :

حداقل بیش از پنجاه درصد فلزات سنگین موجود در دود قلیان وارد ریه‌ها خواهد شد و حدود ۴۵ درصد آن در خاکستر ش باقی خواهد ماند , این مهمترین یافته با ارزش از تحقیقات محققان دانشگاه اردن میباشد که هم اکنون این مقاله با عنوان (Determination of Macro and Trace Elements in Moassel Used in Waterpipe in Jordan ) در ژورنال sapub.org نمایه شده است .

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *