خانه / اخبار / سلامت / مقاله آموزشی واریس

مقاله آموزشی واریس

واریس
واریس پا

آشنایی با مقاله آموزشی واریس :

در این مقاله با بیماری واریس و درمان آن آشنا خواهیم شد

مقاله واریس با یادگیری نکات پزشکی و توصیه‌های درمانی واریس همراه بوده لذا درخواست میشود حتما این مقاله آموزشی واریس را مطالعه فرمایید .

واریس چیست :

واریس نوعی اختلال در سیاهرگ میباشد که هم در مردان شایع است و هم در زنان , بیماری واریس به دلیل نوعی گرفتگی وریدی در ناحیه نزدیک پوست رخ میدهد , بیشترین ناحیه ابتلا به بیماری واریس پا‌ها خواهد بود .

دلیل اصلی بروز بیماری واریس اختلال در عملکرد سیاهرگ‌ها و گردش خون در آن‌ها میباشد به این صورت که زمانی که خون در یک جهت از اندام‌ها حرکت میکند مثلا به سمت بالا دریچه‌های  موجود در سیاهرگ‌ها بسته میشوند تا عکس حرکت خون اتفاق نیافتد یا به اصطلاح خون به سمت پایین نیاد اما زمانی این دریچه‌ها خراب میشوند یا به اصطلاح دچار اختلال میشوند و عملکردشان با مشکل همراه باشد در این صورت حوضچه‌ها یی از خون به وجود می‌آیند که با فشار و جمع شدگی توام همراه است لذا این فشار مویرگ‌ها را پاره کرده و خون زیر پوستی به اصطلاح به وجود می‌آید .
نکته : باید دقت کنیم واریس پا یک مشکل عروقی سطحی است , و ممکن است همیشه با درد همراه نباشد , و گاهی اوقات اصلا دردی ندارند اما واریس وریدی به رنگ آبی تیره هستند و دچار تورم‌های شکل متسع و پیچدار خواهند بود .

بیماری واریس در حالت حاد خود تبدیل به خارش و سوزش میشود که در این حالت حتما باید به پزشک مراجعه کرد زخم‌های واریس نیاز به مراقبت دارند .

توصیه‌های درمانی بیماری واریس :

روش‌های خود درمانی برای بیماری واریس وجود دارند که به درمان آن به صورت طبی کمک شایانی میکند از جمله :

پوشیدن لباس مناسب و جوراب‌های واریسی کشی مناسب که باعث تسکین سریع و طولانی مدت شما میشود .

آنها به طور یکنواخت اندامهای پایینی شما را فشرده و به سیاهرگها و عضلات پا در به حرکت درآوردن موثر خون کمک کرده و از آنها حمایت میکنند. جورابهای ورایس را صبح پس از بیدار شدن بپوشید، حتی قبل از خارج شدن از بستر. آنها را در تمام طول روز نیز به پا داشته باشید. دقت کنید جورابهایی که میپوشید در ناحیه بالایی ران یا ساق پا خیلی تنگ نباشند.

از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بپرهیزید. اگر کار شما طوریست که مجبور هستید در محلی بیحرکت بمانید اندام‌های خود را مرتب جابجا کنید و حرکت دهید و بلند شوید و در اطراف قدم بزنید این کار به بهبود سریع بیماری واریس کمک میکند .

وضعیت تورم اندامهای پایینی ناشی از بیکفایتی سیاهرگی، اغلب با استفاده از جورابهای واریسی درمان میشود. این جورابها از خارج، روی ساق پا فشار آورده و از تورم شدید که میتواند به ضخامت پوست و ایجاد زخم بستر منجر شود، پیشگیری میکنند. ورزش منظم نیز اهمیت دارد. فعالیتهایی مانند: راه رفتن ، دوچرخه سواری یا شنا، به کاهش فشار در سیاهرگها و تخفیف ناراحتی کمک میکنند .

 

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *