خانه / مقالات / مقاله آناتومی‌ستون فقرات

مقاله آناتومی‌ستون فقرات

مقاله پزشکی ستون فقرات
ستون فقرات

آشنایی با مقاله آناتومی‌ستون فقرات :

مقاله پزشکی آناتومی‌ستون فقرات :

ستون فقرات یا ستون مهره در بدن یکی از اعضای استخوانی در بدن است که نقش مهمی‌را برای انسان ایفا میکند از جمله این نقش‌ها میتوان به محافظ از نخاع یا لوله نخاعی میباشد , همانطور که میدانید نخاع یکی از حساس ترین و مهمترین بخش ارتباطی اعصاب بدن است زیرا اگر کوچکترین آسیبی بر روی غشاء حساس نخاع به وجود آید متاسفانه مشکلات زیادی برای انسان به وجود خواهد آورد که در بیشترین حد خود به فلج منجر خواهد شد و به همین خاطر ستون مهره ( فقرات ) به عنوان حائل خوبی برای عضو نخاعی بدن به حساب می‌آید .

ستون مهره در بدن خود از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که در واقح میتواند به بخش‌های زیر اشاره کرد
قسمت گردنی
قسمت سینه ای
قسمت کمری
قسمت خاجی
قسمت دنبالچه
هر کدام این بخش‌های ستون فقرات در ناحیه‌های مخصوص بخود طبق عکس زیر قرار گرفته اند
ستون فقرات قابلیت حرکت دارند و به همین دلیل است که نشستن‌ها نامناسب و نادرست , ایستا بودن در وضعیت نامتناسب همه و همه میتواند به مشکلات کمر از جمله دیسک کمر منجر گردد.
دیسک کمر :

اما چرا دیسک کمر از نام دیسک استفاده شده همانطور که از نامش پیداست به شکل یک دیسک در بین مهره‌ها قرار دارند , خاصیت مهم دیسک بین مهره ای باعث میشود حرکت مهره‌ها ( ستون فقرات ) به راحتی انجام گیرد و درواقع به عنوان یک ضربه گیر نیز عمل کند .

دیسک‌های بین مهره ای دو بخش با نام بخش مرکزی به نام نوکلئوس پولپوزوس و بخش بیرونی یا دیواره دیسکی با نام آنولوس فیبروزوس تشکیل شده است
فشار زیاد ناشی از کار , تحرک بیش از حد مهره‌ها به جلو و عقب و چرخش حول محور ستون فقرات ممکن است به دیسک آسیب برساند و در واقع بر اثر این آسیب دیواره غشائ دیسک که همان آنولوس فیبروزوس میباشد ترک خورده و محتویات داخل آن به بیرون میریزند و همین امر موجب مشکلات از جمله سیاتیک خواهد شد .
یکی از دلیل اصلی و کمک کننده در حرکت ستون فقرات عضو مفصلی بین مهره ای است این عضو مفصلی مانند یک کپسول مفصلی عمل میکند و زمانی که ستون فقرات جابجا می‌شوند این عضو مفصلی نیز به وسیله غضروفی که درون آن قرار گرفته باعث حرکت آسان استخوان‌ها میباشند .
تعادل مهره و ستون فقرات به دلیل وجود عضلات در پشت ستون فقرات هستند و در واقع این عضلات و رباط‌ها میباشند که باعث به حرکت در آمدن ستون فقرات خواهند بود .
در مبحث بعدی در مورد نخاع مفصل تر خواهیم گفت

همچنین ببینید

ieltsbook

دانلود کتاب Cambridge IELTS 10

آیلتس آیتلس از اینرو شناخته شده میباشد که در حال حاضر یکی از معتبر ترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *