خانه / مقالات / دانلود مقاله بیماری کلیوی

دانلود مقاله بیماری کلیوی

درمان بیماری کلیوی
بیماری کلیوی

دانلود مقاله بیماری کلیوی

کلیه‌ها در بدن انسان عضوی زنده است که شکلی شبیه به لوبیا دارد , کلیه‌ها وظایف حساس و مهمی‌را در بدن ایفا میکند , تصفه و دفع مواد زائد بدن از جمله کارهای اصلی کلیه‌ها در بدن میباشد .

نقش اصلی کلیه :

از جمله نقش اصلی کلیه‌ها در بدن همانطور که در بالا ذکر شد د ر تولید گلبول قرمز خون نیز موثر است , کلیه‌ها در بدن همچنین به تنظیم هورمون‌ها , ویتامین D  و  مقدار تنظیم شده کلسیم در استخوان‌ها را نیز بررسی میکند , اینجاست که مشخص میشود وظیفه کلیه در بدن بسیار حساس بوده و آشنایی با مقاله بیماری کلیوی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است .

بیماری کلیوی :

خوب هر اندامی‌در بدن ممکن است دچار اختلال شود , کلیه نیز به عنوان یک عضو زنده در بدن میتواند آسیب ببیند , دو عامل اصلی تاثیر گذار در بیماری کلیوی  را میتوان نام برد

دیابت

فشار خون بالا

در مورد دیابت میتوانید لینک‌های زیر را مطالعه کنید تا بفهمید چه تاثیری بر روی کلیه خواهد گذاشت

بخوانید عوارض کلیوی دیابت

و اما در مورد فشار خون بالا نیز بهتر است بگویم خوب به این مقاله دقت کنید تاثیر گذار ترین عامل در بیماری کلیه‌ها عامل فشار خون بالا است , فشار خون بالا بدلیل جریان بالای خون میتواند آسیب زیادی به مویرگ‌های کلیه برساند که اگر چنین اتفاقی رخ دهد کلیه‌ها در بدن با همنشینی مویرگ‌های آسیب دیده نمیتوانند درست عمل کنند و در اصطلاح نمیتوانند عمل بازیافت خون را به سرانجام برسانند .

بیماری‌های کلیه  انواع گوناگونی دارند حتی بیماری کلیه نیز میتواند ارثی باشد به این صورت که بدلیل برخی مشکلات ژنتیکی

, میتوان به بیماری کلیه اشاره کرد از عوامل ابتدایی در بیماری کلیوی میتوان به کمبود گلبول قرمز خون , وجود خون در ادرار  و یا وجود پروتئین در ادرار نام برد .

مشکلات کلیوی میتواند خفیف نیز باشد , به این صورت که ممکن است فرد برای سال‌ها مبتلا به بیماری کلیوی خاموش باشد که این مورد بسیار مهم و اجتناب ناپذیر است زیر ا مشکل نارسایی کلیه در بیماران ممکن است در آینده منجر به از کار افتادگی کلیه را تجربه کنند , در این گونه بیماران نیز خطر ابتلا به سکته قلبی وجود دارد .

در این مورد نیز بهتر است با خطرات حمله قلبی آشنا شویم

درمان کلیه

روش درمان بیماری کلیوی :

بیماری کلیه نیز طبقات مختلفی دارد اگر بیماری مزمن باشد همانطور که در بالا درج گردید که مکن است در آینده فرد را دچار آسیب کند متاسفانه اغلب درمان روش مناسبی برای کلیه به حساب نمی‌آید اما پیشگیری همیشه بهتر از درمان است

پیشگیری بیماری کلیه :

دخانیات : سیگار کشیدن و قلیان کشیدن نه تنها خطر بیماری کلیوی را افزایش میدهد بلکه به مرگ‌های ناشی از سکته قلبی کمک شایانی میکند .

نمک : نمک به دلیل داشتم سدیم باعث افزایش فشار خون خواهد شد لذا بنابراین غذاهای بسته بندی شده که نمک بسیار زیادتری را دارند باید کمتر مصرف شوند

بهتر است در این رابطه نیز مقاله  هشدار در مورد نمک در غذاهای بسته بندی را مطالعه کنیم

صحبت پایانی :

در بیماران کلیوی دو راه برای درمان این بیماری وجود دارد الف ) دیالیز   ب) پیوند کلیه

البته پیوند کلیه نیز به این سادگی‌ها نیست , باید کلیه شخص دیگر که به بدن بیمار پیوند میشود سازگار داشته باشد تا سیستم ایمنی بدن شخص آن را پس نزند , که اگر خدایی ناکرده سیستم ایمنی بدن کلیه را جواب ندهد مجبور به استفاده از دارو در طول عمر دارد .

 

همچنین ببینید

ieltsbook

دانلود کتاب Cambridge IELTS 10

آیلتس آیتلس از اینرو شناخته شده میباشد که در حال حاضر یکی از معتبر ترین …