خانه / اخبار / سلامت / مقاله دیابت

مقاله دیابت

عفونت پاها در اثر دیابت
عفونت پاها در اثر دیابت

آیا میدانید بیماری دیابت چه گونه بر روی پاهای شما تاثیر میگذارد ؟

بیماری دیابت :

دیابت ممکن است پای شما را به طرز خطرناکی تحت تاثیر قرار دهد ؛ این مقاله اطلاعات اولیه ای در خصوص مراقبت از پاهایتان به شما میدهد .برای داشن پاهایی سالم  در آینده , امروز باید نحوه صحیح مراقبت از پاهای خود را فرا گیرید .

دیابت چه گونه روی پاهای شما تاثیر میگذارد :

آسیب عصبی :

شایع ترین عارضه دیابت آسیب به اعصاب پاهاست که به آن نروپاتی میگویند , وقتی اعصاب آسیب میبیند پا ممکن است دچار درد و یا بی حسی شود .بدنبال این اختلال حس , ممکن است پای شما آسیب ببیند بدون آنکه این آسیب را حس کنید . این واقعیت دلیل بسیاری از زخم‌های پا است .متاسفانه نروپاتی یک مشکل غیر قابل برگشت میباشد .

خونرسانی ضعیف :

شریان‌های خونرسان در قسمت انتهایی پا بیشتر در معرض تنگی و گرفتگی هستند لذا در نتیجه بروز چنین مشکلی خونرسان و در نتیجه اکسیژن رسانی به این نواحی به راحتی صورت نمیگیرد , این مساله ایسکمی نام دارد .

همچنین انسداد کامل عروقی سبب مرگ پوست میشود که به آن گانگرن میگویند .

اگر خونرسانی ضعیف باشد پوست آسیب دیده به راحتی ترمیم نمیشود , سیگار , به خصوص در افراد دیابتی جریان خون را دچار اختلال میکند , به همین دلیل اکیدا توصیه میشود که سیگار ترک شود .

عفونت :

دیابت سبب تغییر توانایی بدن در مبارزه با عفونت‌ها میشود , این بدین معناست که نه تنها پاها در معرض عفونت هستند , بلکه اگر عفونت در انها اتفاق افتد براحتی از بین نمیرود , بنابراین درمان هرچه سریعتر با آنتی بیوتیک بسیار مهم است .

کفش :

نکته بسیار مهم در این خصوص این است که کفش باید کاملا اندازه باشد , کفش نو که اندازه نباشد معمولا باعث صدمات زیادی میشود , کفش باید چرمی‌و دارای بند باشد دقت کنید که پاشنه کفش را نخوابانید و از دمپایی استفاده نکنید , قبل از پوشیدن کفش از اجسام ریز و زیبر و خشن در درون کفش اطمینان حاصل کنید , اگر پاها دچار بی حسی شده هرگز پابرهنه بیرون نروید .

نکته بهداشتی : مراقبت از ناخن‌ها / در صورت وجود مشکلات زیر ؛ ناخن پاهایتان را خودتان کوتاه نکنید :

اگر مشکل بینایی دارید

اگر پاهایتان بی حس است

اگر خونرسانی به پاهایتان ضعیف است

اگر ناخن‌هایتان بسیار ضخیم هستند .

گاهی اوقات گوشه شصت پاها عفونت میگیرد و ورم قرمز رنگی میکند این دلیل اصلی رفتن ناخن به داخل پوشت پاها است که این مشکل را سبب میشود که درمان این مشکل استفاده از حنا می‌باشد.

 

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *