خانه / اخبار / سلامت / مقاله فشار خون و بیماری پنهان

مقاله فشار خون و بیماری پنهان

فشار خون
فشار خون

فشار خون : بیماری پنهان 

فشار خون در افراد در واقع نیرویی است بالا برنده که به وسیله آن مواد غذایی موجود در بافت‌ها را تامین میکند , موتور این نیرو قلب است به صورتی که قلب با پمپاژ کردن خون به داخل شریان‌های حیاتی و نبض دا موجب اندازه گیری فشار خون میشود .
فشار خون بالا بدون علامت است و شاید تا زمانی که منجر به بروز عوارض نشود تشخیص داده نشود.

فشار خون بالا یکی از مهم ترین عوامل خطر زمینه ساز بیماری عروق تغذیه کننده قلب است که طی سال‌های اخیر شیوع آن افزایش چشمگیری داشته است؛ به طوری که از هر ۵ نفر یک نفر به فشار خون بالا مبتلاست.

فشار خون بالا سبب آسیب به کلیه (نارسایی کلیه)، چشم (اختلال بینایی)، قلب (سکته قلبی) و مغز (سکته مغزی) می‌شود. بر همین اساس است که فشار خون بالا بیماری  خطرناکی به شمار می‌ رود .

غالباً فشارخون را در شریان بازویی اندازه می‌گیرند. در هر فرد فشار خون را در دو سطح حداکثر و حداقل اندازه گیری می‌کنند. در زمانی که قلب منقبض می‌شود، فشار به حداکثر مقدار خود می‌رسد . این سطح را فشار ماکزیمم یا سیستولی می‌نامند.

سطح مینیمم یا دیاستولی در زمان استراحت قلب که فشارخون به حداقل مقدار خود می‌رسد، به دست می‌آید. هر دو سطح فشار خون به صورت دو عدد کنار هم یا به صورت کسر بر حسب میلی متر جیوه نشان داده می‌شود.

فشار خون طبیعی: فشار ماکزیمم ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار می‌نیمم ۸۰ میلی متر جیوه. پیش- پرفشاری خون: فشار خون حداکثر ۱۲۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا فشار خون حداقل ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه. فشار خون بالا: فشار ماکزیمم مساوی یا بیش از ۱۴۰ میلی متر جیوه و فشار می‌نیمم مساوی یا بیش از ۹۰ میلی متر جیوه

فشار خون بالا بار کاری قلب را افزایش می‌دهد

 

 

بر اساس مطالعات گسترده در سطح جهان، امروزه بیماری‌های قلب و عروق عمده ترین علل مرگ و میر محسوب می‌شوند. طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۲۰ بیماری کرونر قلب و سکته مغزی به ترتیب اولین و چهارمین علل ناتوانی در سراسر جهان خواهند بود.

گرچه همه گیری بیماری‌های قلبی در حال گسترش بوده و امروزه پرفشاری خون و کلسترول بالا به عنوان دو عامل مستقل در ایجاد بیماری قلبی مطرح شده اند، اما روش‌های بسیار ساده ای وجود دارد که می‌توان به کمک آن قلب را از طیف وسیعی از بیماری‌ها مصون نگه داشت و عمر آن را افزود.

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *