خانه / اخبار / پزشکی / مقاله تشویق مادی برای ترک سیگار

مقاله تشویق مادی برای ترک سیگار

smoker
smoker

آشنایی با مقاله تشویق مادی برای ترک سیگار :

 

مقاله تشویق مادی برای ترک سیگار با ایجاد یک حساب سپرده چند صد دلاری راهی است به سوی ترک سیگار

بتازگی در ایالات متحده ۴ برنامه مختلف تشویقی هر یک به ارزش ۸۰۰ دلار در طول یک بازه شش ماهه پیش‌بینی شده که همه آنها به سیگاری‌ها کمک می‌کند تا بیشتر به عادت دیرینه خود پشت پا زده و به مشاوره‌های رفتاری رایگان و درمان جایگزینی نیکوتین دسترسی داشته باشند.

این یافته‌ها نتیجه یک آزمایش یکساله تصادفی در بین کارکنان مرکز بهداشت CVS بود که توسط محققان دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا هدایت می‌شد و برای اولین بار به صورت آنلاین در نشریه پزشکی نیوانگلند به ثبت رسیده است. در این مطالعه ۲۵۳۸ نفر در سراسر ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ طی هشت ماه ثبت نام شدند. سپس شرکت کنندگان به پنج گروه تقسیم شدند: گروه مبتنی بر پاداش‌های فردی (پاداش براساس عملکرد فردی)، پاداش تعاونی یا تشریک مساعی (پاداش براساس عملکرد گروهی)، سپرده فردی (ایجاد یک حساب سپرده دوستانه ۱۵۰ دلاری)، سپرده رقابتی (رقابت برای سپرده دیگر شرکت کنندگان) و مراقبت معمول (شامل منابع اطلاعاتی و کمک‌های رایگان ترک سیگار.)

شرکت کنندگانی که در گروه اول و دوم، یعنی مبتنی بر پاداش قرار داشتند، وظیفه محوله را قبول کردند. در مقابل تنها ۱۴ درصد از افرادی که در برنامه‌های سپرده گذاری شرکت داشتند وظایفشان را قبول کردند. در این میان ۱۶درصد افرادی که در برنامه‌های مبتنی بر پاداش شرکت داشتند ۶ ماه سیگار نکشیدند و این میزان در گروه مبتنی بر سپرده گذاری ۱۰ درصد بود و ۶ درصد هم در گروه مراقبت‌های معمول سیگار را ترک کردند. برخلاف انتظار محققان، برنامه‌های مبتنی بر گروه آنچنان موفقیت قابل توجهی در مقایسه با برنامه‌های فردگرا نداشت (۱۴ درصد در مقابل ۱۲ درصد). ۵۵ درصد از ۱۴ درصد افرادی که سپرده را پذیرفته بودند هنوز هم در طول ۶ ماه سیگار نمی‌کشیدند. محققان دریافتند که برنامه‌های مبتنی بر پاداش به مراتب از برنامه سپرده گذاری موثرتر بوده و در وهله اول افراد بیشتری آن را قبول می‌کنند. با این حال در میان افرادی که همه برنامه‌های پیشنهاد شده از سوی محققان را پذیرفتند، بررسی‌ها حاکی از آن بود که قرارداد سپرده دو برابر برنامه پاداش و ۵ برابر برنامه مراقبت معمول موثر بوده است.

این میزان تاثیر به احتمال زیاد به خاطر مخالفت طبیعی انسان‌ها با از دست دادن پولشان بود. با چنین نرخ بی سابقه ای از موفقیت، ترفند جدید این است که چگونه افراد بیشتری را برای ثبت نام تحریک کرده تا آنان احساس کنند سهمی‌در بازی دارند. مرکز بهداشت CVS که شریک این برنامه آزمایشی بوده اولین مجموعه ای است که این رویکرد را اجرایی خواهد کرد. براساس نتایج مطالعات آنها بزودی کمپینی موسوم به «۷۰۰ دلیل خوب» را راه اندازی خواهند کرد که در آن تمام کارکنان سیگاری قادر خواهند بود با سپرده گذاری فقط ۵۰ دلار در آن شرکت کنند. در صورتی که آنها بتوانند پس از ۱۲ ماه تست نیکوتین منفی داشته باشند علاوه بر ۵۰ دلارشان، ۷۰۰ دلار جایزه خواهند گرفت. کوین وولپ استاد پزشکی و مدیریت خدمات بهداشتی دانشکده پزشکی می‌گوید: در مقایسه با هزینه‌ها و عوارض جانبی ناشی از مصرف سیگار در سال که عددی بالغ بر ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار را شامل می‌شود، به نظر می‌رسد پرداخت هزینه ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلاری و ایجاد انگیزه ترک سیگار ارزش صرف چنین هزینه ای را داشته باشد.

تحقیقات بعدی در این زمینه تمرکز بیشتری روی چگونگی ایجاد برنامه‌های جذاب تر و قراردادهای مناسب با نمودار خصوصیات روانی و رفتاری افراد خواهد داشت

همچنین ببینید

خواص ضد سرطانی قهوه

مصرف الکل و سرطان

مصرف الکل و سرطان بر طبق آخرین تحقیقات توسط محققان در صندوق جهانی تحقیقات سرطان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *