خانه / مقالات / ایمنی و بهداشت / دانلود مقاله ارزیابی پوسچر

دانلود مقاله ارزیابی پوسچر

ارزیابی پوسچر بدن
مقاله ارزیابی پوسچر بدن

برای این ساعت از سایت مقاله آموزشی ارزیابی پوسچر را بررسی میکنیم

آیا میدانید اصلا پوسچر به چه معناست و به چه کار می‌آید , در این مقاله آموزشی به بررسی وضعیت بدن در حین کار خواهیم پرداخت .

اجازه دهید قبل شروع آشنایی با پوسچر یک مثال کوتاه در اینباره بزنیم فرض کنید پشت کامپیوتر نشسته اید و ناخودآگاه به جلو خم میشوید تا موضوعات خود را در اینترنت به خوبی ببینید و جستجو کنید و یا بر روی صندلی خود تکیه داده اید اما وضعیت مناسب بدنی را رعایت نکرده اید  – چه بسا در کشور میبینیم مسافران در ماشین‌ها وضعیت خوب بدنی را در حالت نشسته ندارند خصوصا مترو از این دسته اند . پس ما همواره با مشکل وضعیت بدنی در طول روز مواجه ایم این یک مساله مهمی‌است که به سادگی از کنار آن رد میشویم .

امروزه پیشرفت تکنولوژی در صنعت با استفاده از فن آوری‌های مدرن باعث ارتقاء سطح کیفی شغل و حیطه کاری شده است , در گذشته با توجه به کمبود امکانات مشاغل بیشتر در ارتباط با نیروی بدنی کارگران بود به همین دلیل نوع خطرات و ریسک‌ها ی کاری زمین تا آسمان با نوع حوادث امروزی فرق میکرد , کارگران با استفاده از ابزار‌های دستی در شرایط نامناسبی کار میکردند و نوع وضعیت قرار گیری بدنشان برای مدیران هیچ اهمیتی نداشت و یا اهمیت کمی‌داشت .

به همین دلیل هر ساله آمار مرگ میر ناشی از کار سخت در جهان بالا میرفت . اما زمانی که دنیای تکنولوژی در مشاغل راه یافت نوع حیطه کاری از انسانی به ماشینی تبدیل شد و انسان رهبر ماشین آلات در محیط کاری به حساب می‌آمد .

به همین دلیل در مشاغل امروزی نوع حوادث کاری نیز تغییر کرد و به اصطلاح ریسک فاکتور‌های کاری شامل : بیماری‌های اسکلتی – عضلانی هر ساله هزینه ای را هرچند با وجود تکنولوژی‌های برتر بر روی دوش دولت‌ها میگذاشت .

زمانی که یک کارگر حین انجام کار با ماشین آلات مشغول میشد مجبور بود ساعت‌ها در کنار ابزار کار در یک حالت باقی بماند و یک وضعیت شغلی ایستا پیداکند که ممکن بود باعث مشکلاتی که در بالا ذکر شد شود به همین دلیل مهندسین مشاغل به دنبال روشی بودند تا وضعیت مناسبی برای کار کردن در محیط کاری به وجود بیاورند .

محققان روشی را نام گذاری کردند که به ارزیابی وضعیت بدن در حالت‌های مختلف میپردازد و نام این روش را ارزیابی پوسچر نامیدند 

پوسچر‌ها از لحاظ ارگونومی میتواند در وضعیت مطلوب و یا نامطلوب باشند پس یک پوسچر نشان دهند وضعیت بدنی افراد با استفاده از روش‌های علمی‌است.

محققان با استفاده از پوسچر‌ها به تحلیل دقیق ریسک فاکتور‌های کاری میپردازند , همان حوادثی که به طور مجزا باعث آسیب به دستگاه اسکلتی عضلانی بدن میشوند .

تکنیک‌های مختلفی در روش ارزیابی پوسچر وجود دارد که هرکدام به زیبایی تمام اعضا و کالبد بدن در حین کار را بیان میکند .

تکنیک‌های از جمله  OWAS  و RULA یکی از پرکاربردترین این روش‌ها است

تکنیک OWAS برای اعضای بالا تنه( Upper Limb) بسیار کلی میباشد و این در حـالی اسـت کـه عمده اختلالات اسکلتی – ماهیچه ای مرتبط با کار از جمله صدمات ناشی از تروماهای تجمعـی  (CTDs) و آسـیب‌های ناشی از  حرکات تکراری( RMIs) عموما در اعضای بالا تنه مخصوصا در مـچ  (Wrist) شـانه  (Shoulder) و کمر (Low Back) رخ میدهد .

تکنیک  RULA توسط  McAtamneyو Corlett  در سال۱۹۹۳ معرفی گردید . واژه RULA   مخفف Rapid Upper Limb Assesment بوده و به معنای ارزیابی سریع اعضای بالا تنه میباشد.

در واقع تکنیک OWAS در پیشگیری از برخی اختلالات اسکلتی – ماهیچه ای مربوط بـه اعـضای بالاتنـه ازجمله مچ کارایی لازم را ندارد و این موضوع در هنگام بررسی داده‌ها و ارائه راه کارهای اصلاحی مشهود میشود بدین منظور تکنیک RULA معرفی گردید.

همچنین ببینید

Radioactive

دانلود مقاله حفاظت پرتوها

برای این ساعت از سایت دانلود مقاله ؛ مقاله حفاظت پرتوها را تقدیم شما خواهیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *