خانه / اخبار / سلامت / خواب کمتر وزن بیشتر

خواب کمتر وزن بیشتر

خواب کمتر , وزن بیشتر
خواب و رابطه آن با وزن

رابطه خواب و وزن انسان :

کالری نام آشنا که پایه و اساس محاسبه مقدار در کاهش وزن و یا افزایش وزن میباشد.کمبود خواب ممکن است باعث مصرف کالری بیشتری در روز گردد که در نتیجه افزایش وزن است.
شواهد بسیار وجود دارند که رابطه خواب و کنترل وزنی را شناسایی کرده اند.خواب ناکافی به شدت اختلالات متابولیکی و چاقی و کلسترول در بدن را رهبری میکندو همچنین باعث مشکلاتی چون دیابت خواهند شد.

درک مکانیسم‌های زیر بنایی که خواب میتواند وزن را تحت تاثیر قرار دهد , طی آزمایش‌های علمی‌و مشاهده ای به اثبات رسیده چونانکه افرادی که در طول روز خواب کمتری دارند رو به افزایش میزان کالری وخوردن خواهند کرد.

محقفان این آزمایش را بر روی ۱۶ نفر از افراد مورد آزمایش با وزن متناسب و وعده غذایی خاص به مدت ۱۴ الی ۱۵ روز انجام دادند .در این آزمایش حد اکثر ۹ ساعت خواب را به شرکت کنندگان مجاز میدانستند .
محققان پس از این شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم بندی کردند , گروه اول آزمایش مجاز به حداکثر ۹ ساعت خواب روزانه بودند , و گروه دوم به حداکثر ۵ ساعت خواب روزانه محدود شدند , این آزمایش در ۵ شب متوالی انجام شد تا اینکه به هر دو گروه اجازه داده شد به میزان نامحدودی از مواد غذایی استفاده کنند , پس از گذشت ۵ روز دوگروه در برنامه خواب تغییر کردند .
برای چرخه ۵ روزه دیگر اطلاعات مرحله اول ذخیره و با مرحله دوم تجزیه تحلیل شد.پس از پایان آزمایش مشخص شد میزان کالری مصرف شده با میزان خواب رابطه دارد.
بر طبق این آزمایش :

شرکت کنندگانی که میزان خواب آنها به ۵ ساعت در روز محدود شده بود , میزان کالری بدن آنها شش درصد بالاتر از گروه دیگر بود. بنابرین این عدم تعادل انرژی منجر به افزایش وزن گروه محدود شده انجامید.
زمانی که گروه محدود شده به زمان خواب ۵ ساعت به حالت اول ۹ ساعت خواب نقل مکان کردند مشخص شد میزان کالری قبلی مصرف شده به نسبت کاهش یافته و منجر به از دست دادن وزن اندک اضافی خود شدند.
زمانی که مردم از دوره خواب کوتاه مدت خود به دوره خواب بلند مدت میرسند مصرف روزانه کالری خود را کاهش میدهند , که نتیجه آن افت در مصرف چربی و کربوهیدرات خواهند شد.
نکته مهمی‌که در این آزمایش مشخص شد پاسخگویی مردان با زنان نسبت به این آزمایش متفاوت است زنها حتی تا ۹ ساعت خواب قادر به حفظ کردن وزن خود هستند

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *