خانه / اخبار / سلامت / کاکائو غنی از فلاونون

کاکائو غنی از فلاونون

flavanol-rich-cocoa
flavanol-rich-cocoa

بهبود قدرت مغز با کاکائو داغ فلاونون :

یک مطالعه مقدماتی که توسط یکی از پژوهشگر ایرانی دانشگاه‌هارواد  دکتر فرزانه سوروند  به عمل آمده مشخص میکند که مصرف روزانه دو فنجان شکلات داغ  به عنوان غذای مغز میتواند به طور مستقیم کسانی را که در سنین پیری به سر میبرند و مشکل کاهش فشار خون در مغز دست و پنجه نرم میکند را بهبود دهد .

اما  آیا یافته‌های هر چیزی ناشی از تاثیرات بلند مدت آن خواهد بود ؟ چه بسا که نوشیدن دو فنجان نوشیدنی شیرین میتواند به افزایش چربی و کاهش عملکرد مغز کمک کند .

سلول‌های شناخته شده مغز به عنوان نرون‌ها نیاز به سوخت برای کار کردن خواهند داشت که خون وظیفه سوخت رسانی به سلول  مغز را خواهد داشت.

مغز انسان یک اندام حریص است , با تنها ۲ درصد از جرم بدن و چیزی حدود ۲۰ درصد از انرژی مورد نیاز بدن در ارتباط است.

Andrew Scholey مدیر مرکز روان پریشی در سوینبرن در استرالیا در این باره میگوید : از آنجا که معمولا نیاز به یک منبع ثابت خون بوسیله سوخت متابولکی کلوگز و اکسیژن از طریق خون به اندام‌ها احساس میشود  , در صورت کاهش این امر ارتباط شناختی و روانی در فرد تضعیف خواهد شد که به بیماری‌های روحی نیز تبدیل خواهد شد.

محققان در این مطالعه ۶۰ نفر را با متوسط سنی ۷۰ سال مورد آزمایش قرار دادند , در این آزمایش آنها مرتبا به مدت یک ماهه به نوشیدن کاکائو غنی از فلاونون  مشغول بودند , در ابتدا ی این ازمایش ۱۸ نفر از افراد سالخورده دچار اختلال فشار شدند که تقریبا نیم شکلی از بیماری دیابت بود .

اما در افراد دیگر جریان خون به صوت طبیعی بود ؛ در این آزمایش دکتر فرزانه معتقد است فلاونون در کاکائو  یا قهوه تلخ عامل این مشکل نیست بلکه ممکن است عنصر دیگری مثل کافئین باشد که در مزاج روحی برخی سالخوردگان تاثیر گذار است.

کسانی که در این آزمایش با کاهش فشار خون همراه بودند , با طولانی شدن دوره آزمون خطا ( آزمایش ) رو به بهبود و تنظیم سطح جریان خون شدند .

محققان اصلی این آزمایش دریافتند که مصرف طولانی مدت کاکائو سرشار از فلاونون باعث خواهد شد سطح جریان خون گسترش یافته که همین امر بعد از مدتی به بهبود قدرت و عملکرد مغز و کاهش سرطان‌ها و بیماری‌های واسطه خواهد شد .

 

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

یک دیدگاه

  1. درخواست مقالات در زمینه تغذیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *