خانه / اخبار / پزشکی / آیا از حال تیروییدتان با خبرید

آیا از حال تیروییدتان با خبرید

Thyroid function tests
Thyroid status

وضعیت تیرویید :

بخش نخست – در قسمت جلویی گردن انسان غده ای وجود دارد که هورمون خاصی را ترشح میکند یکی از نقاط چندگانه و حساس در بدن این غده و کاری که انجام میدهد بوده به گونه ای که اگر با بداقبالی شخص درست کار نکند یا در اصطلاح در علم پزشکی گویند فرد دچار کم کاری و یا پرکاری تیرویید خواهد بود  طوری است  که باعث خواهد شد سیستم داخلی بدن دچار دگرگونی شدیدی شود.

آشنایی بیشتر با نشانه‌های بیماری تیرویید در فرد

  • اختلال در غده تیرویید چنان مهم تلقی میشود که از نشانه‌های بروز آن در صورتی که کم کاری تیرویید مد نظر باشد ریزش موهای سر و ابروها به خصوص در بخش یک سوم خارجی ابرو‌ها و خشکی پوست را سبب میشود و اگر پر کاری تیرویید حادث شود نیز تعریق بیشتر پوست , جداشدن ناخن‌ها از بستر ناخن و ترک خوردگی ناخن‌ها از جمله نشانه‌های بارز این بیماری است.

عوامل مختلفی در بروز بیماری دخیل اند به گونه ای که اگر عامل ایجاد کننده تیروییدی یک بیماری خود ایمنی (‌هاشیماتو) باشد در حد خطرناک بوده و فرد باید تا آخر عمرش قرص‌های تیروییدی و دارو‌های مربوطه را مصرف کند.

اما بعضا اختلالات گذرا هستند و فرد با مصرف یک دوره از دارو بهبود میابد اما  اگر بخواهیم داروی معمولی را برای این بیماری نام ببریم البته از نوع کم کار تیرویید لووتیروکسین است که ماسوای دارو‌های دیگر تجویز میشود.مثلا اگر پزشکی قرص آهن تجویز کند نباید آن را با داروی قبلی تجویز نماید زیرا با هم در تداخل است.

البته نه تنها این بلکه  تداخل با دارو‌های دیگری از جمله دارو‌های معده و خیلی از داروهایی که برای تشنج بیمار تجویز میگردند هم وجود دارد.

بیمارانی که سابقه کم خونی را دارند باید در مصرف این دارو‌ها با برنامه ریزی خاصی پیش بروند طبق نظر پزشکان بهتر است که داروی لووتیروکسین صبح‌ها ناشتا مصرف شود

پایان بخش اول

همچنین ببینید

دانلود مقاله بهداشت دهان و دندان

همانند اکثر مردم بر این باوریم که بهداشت دهان و دندان یکی از اصول مهم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *