خانه / اخبار / پزشکی / تقویت ریه با مواد غذایی

تقویت ریه با مواد غذایی

supportlungs
supportlungs

تقویت ریه‌ها با مواد غذایی خاص :

بخش اول

امروزه با توجه به میزان آلودگی هوا و استفاده برخی از مواد شیمیایی در صنعت , ناراحتی‌های تنفسی و ریوی بیشتر شده است در پست سعی کرده ایم با معرفی رژیم غذایی مناسب و استفاده از آن  دستگاه تنفسی را تقویت کنیم.

مصرف شیر , ماست و دوغ تا حد زیادی آثار آلودگی ذرات معلق و گرد و غبار را خنثی میکند . این مواد از دو جهت در زمان آلودگی هوا مناسب هستند:اول اینکه پروتئین موجود در آنها به دستگاه گوارش کمک میکند تا مواد زاید را دفع کند و دوم آنکه مقاومت ریه را در برابر مواد آلوده افزایش می‌دهد .

در زمان آلودگی هوا از مواد غذایی حاوی ویتامین  A  استفاده کنید .ویتامین A  در طالبی , زرد آلو,سیب ,گلابی و سبزی‌های برگ سبز مانند جعفری وجود دارد ویتامین E  که در حبوبات و جوانه گندم موجود است نیز در زمان آلودگی هوا بسیار موثر است.توجه داشته باشید اسید‌های چرب امگا ۳ که در گردو , ماهی یا روغن کانولا یافت میشود توانایی سلول‌های ریه را در مقابل آ لودگی افزایش می‌دهند .

سلنیوم نیز عملکرد مشابهی دارد . تخم آفتاب گردان , جوانه گندم , تن ماهی  از مواد غذایی سرشار از سلنیوم هستند .باید بدانید استفده از غذاهای پر ادویه و حاوی مواد افزودنی حساسیت ریه را افزایش میدهد , بنابر این از این مواد غذایی کمتر استفاده کنید , مصرف ویتامین C  نیز تا حد قابل توجهی سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهد کرد.

رادیکال‌های آزاد از طریق گاز‌های آلاینده وارد بدن میشود و سرطان زا هستند که با مصرف مواد ضد التهابی حاوی آنتی اکسیدان میتوان آنها را کنترل کرد.مواد غذایی حاوی ویتامین E  مانند جوانه گندم , روغن سویا و آفتابگردان و ویتامین C  که در میوه جات و سبزیجات سبز رنگ  وجود دارد از جمله مواد ضد التهابی حاوی آنتی اکسیدان‌ها است .

مواد حاوی کاروتنوئیدها که شامل میوه‌ها و سبزیجات زرد رنگ مانند هویج و پرتقال و نیز مصرف پلی فنول‌ها از جمله چای سبز باعث کاهش اثرات گاز‌های آلاینده در هوا میشوند .در هوای آلوده مصرف زیاد آب باعث خارج شدن آلودگی‌های جذب شده ازطریق ریه‌ها و املاح اضافه از بدن میشود مصرف موادی مانند پیاز , تره فرنگی و سیر که باعث روان شدن ترشحات موکوسی (غشای مخاط تنفسی ) میشوند نیز برای سلامتی ریه‌ها مفید است.

همچنین ببینید

دانلود مقاله بهداشت دهان و دندان

همانند اکثر مردم بر این باوریم که بهداشت دهان و دندان یکی از اصول مهم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *