خانه / اخبار / پزشکی / آشنایی با آرتریت روماتوئید

آشنایی با آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید

 

بیماری مفصلی آرتریت روماتوئید

 

آرتریت روماتوئید نوعی از بیماری مفصلی -التهابی است که لزوما مانند بسیاری از بیماری‌های نظیر درد‌ها و التهابات مفصلی نخواهد بود ؛ یکی از تفاوت‌های اصلی این بیماری قرینه بودن آن است به این ترتیب که اگر کسی مثلا در قسمت زانوانش دچار این بیماری شده باشد مفصل زانوی دیگرش نیز که سالم است درگیر این بیماری خواهد شد.

اصولا درصد شایع این بیماری برای زنان بیش از مردان است ؛ طبق آمار افرادی که در دهه‌های چهارم و پنجم زندگی قرار دارند حدود ۸۰ درصد احتمال مواجه شدن به این بیماری را خواهند داشت

نشانه‌های مختلفی از بیماری آرتریت روماتوئید در زمان‌های خاص وجود دارد

در زمان‌های صبح گاه که بدن انسان به مدت زیادی غیر حرکت و ساکن بوده این درد پس از اولین حرکت به اوج خود میرسد , افرادی که در سنین بالا درگیر این مشکل میشوند بیش از اشخاص دیگر دچار بیماری پوکی استخوان ؛ آلرژی ,بیماری‌های گوارشی ؛ بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون خواهند شد.

بر طبق آمار‌ها در ایالات متحده حدود ۱ میلیون آمریکایی به آرتریت روماتوئید مبتلا شده اند , البته به طور دقیق هنوز عواملی که با عث ایجاد این بیماری میشوند ناشناخته اند , اما بیشتر فرضیه‌ها حاکی از یک بیماری خود ایمنی به عوامل ژنتیکی  محیطی اطلاق میشود.

از آنجا که همچنان داروی خاصی برای درمان کامل و قطعی بیماری لحاظ نشده تمامی‌توجهات در از بین بردن حس درد و التهابات ناشی از این بیماری است (آسپرین، پیروکسیکام،  دیکلوفناک و ….) داروهای آشنایی میباشند که همچنان بیشترین رکورد مورد استفاده در این گونه بیماریها را دارا بوده ما قصد نداریم در این مطالب در مورد عوارض این گونه بیماری‌ها صحبت کنیم اما واضح است که عوارش این گونه دارو‌های تکین دهنده در برخی موارد بسیار شدید و خطرناک خواهد بود.

یک داروی قوی میتواند در جلوگیری از تخریب مفاصل و علائم دردناک بسیار موثر باشد , اما در کنار آن خطر ابتلا به عوارض نیز شدیدا احساس میشود.

در ادامه به برخی علائم تاثیر گذار این بیماری اشاره خواهیم کرد …

به صورت کلی برخی از عوامل در بروز بیماری و تشدید آن تاثیر گذارند حال در اینجا برخی عوامل را معرفی خواهیم کرد.

استعمال دخانیات

یکی از عوامل است که بر  آرتریت تاثیر گذار است سیگار کشیدن است ، سوزان گودمن،  یک روماتولوژیست مشهور  در بیمارستان ویژه در شهر نیویورک در این باره میگوید استعمال دخانیات به وضوح تاثیرات درد‌های مفصلی و التهابی را افزایش میدهد طبق آمار حدود سه برابر بیشتر احتمال دارد که افراد سیگاری به تورم مفاصل آن هم به طور دردناک و احتمال آسیب درونی استخوانی مبتلا شوند

به همین دلیل افرادی که وسواس سیگار کشیدن دارند فاکتور روماتوئید را در بدن خود به عنوان نشانه بیماری افزایش میدهند.دکتر گودمن بهترین روش ترک سیگار را با استفاده از منابع طبیعی معرفی میکند که نیازی به توضیح نیست زیرا میتوانید این مطلب را در بخش ترک سیگار با استفاده از میوه‌ها مطالعه فرمایید.

قهوه :

دکتر گودمن در ارتباط بین قهوه و یا چای در بیماری آرتریت معتقد است چای ممکن است خطر بیماری را کاهش دهد اما قهوه به دلیل وجود کافئین هیچ تاثیری ندارد.

هوا

تحقیقات اندکی در این رابطه وجود دارد که ارتباط بین آب و هوا و علائم آرتریت را تقویت کند , دکتر گودمن معتقد است که فشار جوو تغییرات درجه حرارت بزرگترین تاثیر را خواهد گذاشت.

بسیاری از آمار‌ها از مراجعات مسافرانی است که بدلیل تغییرات آب و هوایی به بیماری‌های مفاصل دچار میشوند که این فرضیه را سازگار خواهد کرد.

الکل

بر طبق مطالعات اخیر در مجله روماتولوژی , محققان دریافتند که افرادی که عادت به نوشیدن مشروبات الکلی دارند به مدت زمان سه یا بیشتر از سه روز در هفته چهار برابر احتمال ابتلا به آرتریت روماتوئید را خواهند داشت

ویتامین D

ارتباط بین ویتامین D   و این مشکل نوعی مشکوک است زیرا طبق تحقیقات مشخص شده که زنانی که در شمال شرقی ایالات متحده در معرض خطر بیشتری قرار گرفته اند و با بیماری‌های دیگر خود ایمنی مرتبط بودند , دچار کمبود ویتامین D بوده اند , فقدان خورشید میتواند به کمبود ویتامین D  و  اثرات متابولیک برای سلامت استخوان‌ها کمک کند اما از آنجایی که مصرف ویتامین D   بخش مهمی‌از سلامت استخوان‌ها را احاطه خود قرار میدهد این گزینه در درمان آرتریت روماتوئید بیشتر موثر است.

همچنین ببینید

دانلود مقاله بهداشت دهان و دندان

همانند اکثر مردم بر این باوریم که بهداشت دهان و دندان یکی از اصول مهم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *