خانه / اخبار / پزشکی / شناخت امگا ۳

شناخت امگا ۳

omega3
omega3

شناخت امگا۳:

امگا ۳ , نوعی از اسید چرب غیر اشباع شده است که در زنجیره اتصالی کربن آن یک گروه کربوکسیل (COOH) و چندین پیوند دوگانه وجود دارد.علت این نامگذاری در واقع قرار گرفتن اولین پیوند دوگانه در بین اتم کربن‌های ۳و۴ در ساختمان شیمیایی مولکول آن است و همین محل قرارگیری پیوند دوگانه ,باعث پیدا شدن خواص بیوشیمیایی خاص امگا ۳ میشود.
اولین بار , دو دانشمند به نام‌های دکتر ” بنگ” و دکتر “دایربرگ”  پس از پژوهش‌های علمی‌بر روی چربی‌های ماهی هنگام بررسی روش تغذیه اسکیموها در سال ۱۹۷۹ میلادی آن را کشف کردند. و نام آن را امگا ۳ گذاشتند.

در واقع آن‌ها با مطالعه بر روی خون اسکیموها دریافتند با وجود اینکه اسکیموها همراه با غذای اصلی خود که همان ماهی میباشد از گوشت حیوانات پرچرب شکاری نیز استفاده میکردند ,اسید‌های چرب موجود در خون آن‌ها مانع از جمع شدن پلاکت‌ها ی خون  و در نتیجه مانع از رسوبات و گرفتگی رگ‌ها می‌شود.
بهتر است بدانیم سه اسید چرب معروف از خانواده امگاه ۳ عبارتند از : ۱- اسید آلفا لینولنیک  – اسید ایکوزا پنتانوئیک و اسید دوکوزا هگزانوئیک.
با ارزشترین منبع اسید آلفا لینولئیک , روغن بذر کتان است که حاوی مقدار غنی از این اسید چرب میباشد.پس از آن روغن گردو,جوانه گندم و سویا نیز حاوی این اسید چرب هستند.سایر مواد غذایی از جمله سبزی‌های برگ سبز , بذر کتان ,کانولای خام , روغن سویا ,بروکلی و جلبک سبز نیز حاوی مقدار زیادی از این اسید چرب زنجیره کوتاه هستند.
دو اسید دیگر از خانواده امگا ۳ یعنی اسید ایکوزا پنتانوئیک و اسید دوکزا هگزانوئیک , فقط در ماهی وجود دارد و در هیچ ماده غذایی دیگری تا به حال یافت نشده است.این دو اسید چرب نقش مهمی‌را در تغذیه دارند و در چند سال گذشته ,مطالعات فراوانی بر روی آنها شده است .

اسید دوکوزاهگزانوئیک برای سلامتی انسان ضروری بوده و در غشای  سلول  به ویژه در مغز و شبکیه چشم موجود است .اسید ایکوزاپنتانوئیک ,دارای خواص ضد التهابی است .بدن انسان در حدود ۵ تا ۱۰ درصد اسید آلفا لینولئیک را به اسید ایکوزاپنتانوئیک و کمتر از ۴۴ درصد آن را به اسید دوکزاهگزانوئیک تبدیل می‌کند.اسید دوکزاهگزانوئیک و اسید ایکوزا پنتانوئیک را نیز میتوان به طور مستقیم و از طریق خوردن محصولات حیوانی به ویژه غذاهای دریایی کسب کرد.

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *