خانه / اخبار / تکنولوژی / مریخ جولانگاه روبات‌های زمینی

مریخ جولانگاه روبات‌های زمینی

مریخ و روبات‌های زمینی :

mars-robot
mars-robot

شاید شما هم از شنیدن خبر حیات در سیاره‌های غیر از زمین بسیار هجان زده شوید , و برایتان این موضوع غیر قابل باور باشد .اما بشر از زمانی که به فن آوری فضایی دست یافت همواره به دنبال حیات فرازمینی در جای دیگری بوده است.

با این همه تا به امروز با وجود تلاش‌های بسیار زیادی که در این راه انجام شده است نتوانسته سیاره ای قابل سکونت را کشف کند یا نمونه ای هر چند ابتدایی از حیات را در جایی خارج از زمین بیابد .

در این میان یکی از سیاراتی که همواره کاندیدای وجود حیات فضایی بوده , سیاره سرخ , مریخ بوده است .تا کنون کاوش‌های زیادی در جهت بررسی حیات در مریخ توسط سازمان‌های فضایی صورت گرفته است  و همه این تلاش‌ها تنها منجر به یک شناخت کلی از این سیاره شده است.جالب است بدانید تمامی‌بار تحقیقاتی سفرهای انجام شده بر دوش  خانواده روبات‌ها بوده است و آنها نیز عملکردی بیش از انتظار را به نمایش گذاشتند.

تجهیزات علمی‌روبات :

روبات کیوریاسیتی شامل ۱۰ ابزار علمی‌برای انجام ماموریت‌های علمی‌خود است .این ابزار‌ها شامل یک سامانه هواشناسی و دوربین‌های دقیق , طیف سنج‌ها و واحد بررسی میزان تشعشع مریخ , یک لیزر قوی برای تبخیر لایه‌های سطحی ؛ بازوی دو نیم متری برای تراش حفاری سنگ‌ها و نمونه برداری آنهاست.

کیوریاسیتی شش چرخ برای حرکت و همچنین یک آزمایشگاه بسیار دقیق روی عرشه خود دارد.یکی دیگر از فن آوری‌های نوین این روبات تعبیه یک دوربین متصل به مرکز کنترل زمینی روی روبات است.

اسپیریت و آپورتونیتی مریخ نوردهای دوقولو برای تامین انرژی خود از یک صفحه خورشیدی بهره میبردند اما کیوریاسیتی از این نظر نیز منحصر به فرد است  و با انرژی هسته ای کار میکند.

سیستم تامین انرژی این روبات توسط یک ژنراتور گرما هسته ای متناسب با محیط زیست انجام میپذیرد و این قابلیت را به روبات میدهد تا بر ای ۹۹ سال به فعالیت خود ادامه دهد.

 این روبات بک تفنگ لیزری بسیار قوی برای تراش  و نمونه برداری  و تجزیه خاک  , سنگ  و کانی‌های مریخی دارد .قدرت این لیزر برابر با یک میلیون لامپ است و توانایی تبخیر ذرات خاک به اندازه یک سر سوزن را از فاصله ۹ متری دارد .بازوی روبات عمل نمونه برداری از خاک را دارد  و انتقال آن به آزمایشگاه را دارد.آزمایشگاه این روبات نمونه‌ها را بررسی کرده  و اطلاعات مورد نیاز را به زمین مخابره میکند.

با استفاده از تجهیزات مدرن نصب شده روی روبات , یکی از اهداف مهم , سنجش میزان تابش کیهانی سطح سیاره است .این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که دانستن میزان این تابش برای سفرهای مورد نظر ناسا در آینده که با سرنشین انجام میپذیرد کمک شایانی خواهد کرد.

 کیوریاسیتی برای چه ؟

مریخ نورد کیوریاسیتی که از آن به عنوان پیچیده ترین پروژه ناسا یاد می‌شود , سفر ۸٫۵ ماهه خود را به سمت مریخ از پایگاه کیپ کاناورال باراکت اطلس ۵ شروع کرد.اگر اتفاقی رخ ندهد ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ ( آگوست ۲۰۱۲ ) باید خود را برای فرود در دهانه گیل در مریخ آماده کند.اما سامانه فرود این کاوشگر به دلیل وزن بالا تفاوت زیادی با کاوشگرهای پیش ازخود دارد.در این سامانه از موتور‌های معکوس  کننده استفاده شده است .

همه این تمهیدات  . اجرای این پروژه ۲٫۵ میلیارد دلاری به منظور مشخص کردن توانایی این سیاره برای میزبانی انسان .جستجوی حیات ابتدایی  و همچنین مطالعه آب و هوا  و فرآیند زمین شناختی مریخ است .شاید بتوان مهمترین ماموریت این روبات را جمع آوری اطلاعاتی برای طراحی سفر انسان به مریخ دانست.

همچنین ببینید

Car cabin flight

اتومبیلی که ۱٫۲ میلیون دلار قیمت پیدا کرد

اتومبیل پرنده عتیقه با ۱ میلیون دلار ارزش : وسیله ای که در عکس بالا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *