خانه / اخبار / پزشکی / ترسیم مغز

ترسیم مغز

Mapping the brain
Mapping the brain

ترسیم مغز انسان :

موسسه اچ سی پی در نظر دارد از ارتباط بین نرون‌های مغز ۱۲۰۰ انسان نقشه برداری کند.اطلاعات کامل تر و مفید در سایت نیوساینتیست در خصوص راهکار‌ها ترسیم نمودار مغزی ارائه شده است.
از قرن نوزدهم به بعد مردم پی بردند که ریشه قدرت تشخیص انسان در ارتباط بین نرون‌های مغز نهفته شده است.امروزه بشر بر فناوری‌هایی دست یافته که میتواند بفهمد آیا این برداشت درست است یا خیر.
آنچه اکنون درباره مغز میدانیم بر اساس مشاهده آثاری است که پس از آسیب دیدن برخی از قسمت‌های مغز رخ  میدهد.با استفاده از فن آوری‌هایی نظیر MRI میتوان پی برد که کدام قسمت از مغز آسیب دیده است.اما این فن آوری  اطلاعات خیلی کمی‌در مورد این که نرون‌ها چگونه با هم مرتبط هستند , به ما میدهد.

نا آگاهی و بی اطلاعی از چگونگی تعامل قسمت‌های مختلف مغز مانند این است که بخواهیم بدانیم که شبکه ارتباطی مخابرات چه گونه عمل میکند.بدون این که بدانیم سیم‌های این شبکه به کجا میروند و چه گونه با هم مرتبط میشوند.

تیم بیرنس از استادان دانشگاه اکسفورد و عضو موسسه اچ سی پی میگوید :اگر شما ندانید هر منطقه از مغز چه ارتباطی با سایر مناطق دارد ,مقدار زیادی از اطلاعات را از دست میدهید.
این موسسه در نظر دارد در سال جاری میلادی از ارتباط بین نرون‌های مغز  ۱۲۰۰ نفر نقشه برداری کند و انتضار  میرود در اواخر سال به نتایج خوبی دست پیدا کند.
نقشه برداری از ۱۰۰ میلیاد  سلول و نرون مغزی در حالی که هر نورن حدود ۱۰ هزار اتصال عصبی با سایر نرون‌ها دارد به هیچ وجه کار آسانی نیست و ترسیم نمودار ممکن است چند ده سال طول بکشد.

اساس کار بدین صورت است که ابتدا نمودار راه‌های ارتباطی مهم و اصلی مغز را ترسیم کند و نشان دهد که چگونه این راه‌ها در هر فرد در مقایسه با افراد دیگر , متفاوت است.

آنها برای اینکار دستگاه‌های مختلفی از جمله تصویر برداری  MRI  و تصویر گسترده را با هم ترکیب کردند و کنار یکدیگر قرار دادند جالب است بدانیم که به کمک این تصاویر میتوان از ساختار مغز در حالی که نرون‌ها از هم جدا شده اند و نیز ام آر ای وضعیت فرد در حال استراحت که نشان می‌دهد مناطق مختلف مغز با هماهنگی کامل و ارتباط مشترک نوسان میکند .نقشه برداری کرد.

 

همچنین ببینید

دانلود مقاله روزه داری برای عموم

مقاله آموزشی روزه داری برای عموم و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن : در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *