خانه / مقالات / حفاظت صنعتی

حفاظت صنعتی

مقدمه:

 تاریخچه :

    فرایند صنعتی شدن، موجب استفاده فزاینده از ابزار و ماشین آلات فنی شده است. عدم رعایت اصول صحیح در ساخت یا استفاده از وسایل، حوادث ناشی از کار را افزایش داده است. بنابر بیانیه  آمارسازان بین المللی کار در سال ۲۰۰۳ روزانه هزار نفر در اثر حوادث ناشی از کار جان می دهند و خسارت سالانه بالغ بر    ۱۰۹ * ۱۲۵۰ $ می شود.

   وقوع انقلاب صنعتی ۱۷۶۰-۱۸۳۰ در انگلستان ( اختراع ماشین بخار ۱۷۸۲ جیمزوات) و سرایت به دیگر کشورهای اروپایی و استفاده از نیروی محرکه مکانیکی و الکتریکی موجب تبدیل کارهای دستی به ماشینی گردید و باعث تقسیم کار، افزایش تولیدات و سرعت در انجام کار شد که نتیجه آن افزایش خطر در محیطهای صنعتی بوده است.

   با اختراع ماشین بخار جهشی در صنایع نساجی و دیگر صنایع انگلستان و سایر کشورها رخ داد.

   تولید انبوه (Mass production ) رونق گرفت و کارگران از مزارع به صنایع روی آورند.

      اولین قانون برای ایمنی محیط کار و بازرسی از آن در سال ۱۸۲۰ در انگلستان تصویب شد. گروهی از روحانیون و قضات بطور افتخاری از  کارگاهها بازدید می کردند. در سال ۱۸۳۳ با تجدید نظر در قانون قبلی یک اداره رسمی برای بازرسی ایجاد شد و در سال ۱۸۴۴ مقررات مربوط به حفاظت ماشین آلات و استفاده از وسایل پیشگیری و اعلام حوادث در متن قانون وارد شد.

   در همین دوران در فرانسه از اطفال ۶-۸ ساله تا ۱۷ ساعت  در روز کار می کشیدند. در سال ۱۸۶۷، در فرانسه انجمنی برای پیشگیری از حوادث تشکیل شد. این انجمن در شهر مولهوز و توسط آنجل دلفوس تشکیل شد. منشور این انجمن چنین بیان شده بود:

   “صاحب کارخانه علاوه بر فرد وظیفه دارد که به شرایط جسمی و روحی کارگران توجه نماید. این الزام کاملاً اخلاقی است و هیچ گونه مزدی نمی تواند جایگزین آن گردد و می باید مقدم بر هر گونه منافع و ملاحظات ملحوظ گردد.”

                                 

   فصل اول :

  

قوانین حفاضتی و شرح جزئیات کارخانه

 

 

 

بخش اول :

۱-۱قوانین حفاظتی:

   اولین قانون در زمینه حفاظت فنی به مفهوم دقیق در فرانسه در سال ۱۸۹۳ تدوین شد.

    در پروس در سال ۱۸۳۹ آیین نامه ای برای یک نظام بازرسی در کارخانه‌ها تدوین شد و در سال ۱۸۴۵ به کارخانه‌ها از سوی وزارت کشور و دارایی پروس توصیه شد که بازرس طبی داشته باشند و سرانجام در سال ۱۸۷۲ یک نظام بازرسی و حفاظت و بهداشت کار در پروس ایجاد شد و در سال ۱۸۷۸ به موجب قانون امپراطوری بازرسی کارخانه‌ها اجباری شد و بیمه حوادث ناشی از کار در سال ۱۸۸۴ در آلمان تدوین شد.

   نظام‌های واقعی و مؤثر در زمینه بازرسی کارخانه‌ها در دانمارک و سوئیس در سالهای ۱۸۷۳ و ۱۸۷۷ بوجود آمد و استانداردهای مربوط به حفاظت و بهداشت به اجرا در آمد.

   در آمریکا تأسیس ادارات رسمی برای بازرسی ایمنی کارخانه از ایالت ماساچوست در سال ۱۸۶۷ آغاز شد و سرانجام از سال ۱۸۸۵ اصل مسئولیت کارفرما در صورت بروز حوادث ناشی از کار، در مقررات قانونی ایالت‌های گوناگون ظاهر شد.

   با اهمیت و پیچیدگی تدریجی صنعت در کشورهای غربی کارشناسان و رشته‌های گوناگونی در این حوزه‌ها توسعه یافت و بتدریج مسئولیت کارفرما در این موارد به شرکت‌های بیمه سپرده شد و این شرکت‌ها بازرسانی برای اطمینان از اتخاذ تدابیر حفاظتی استخدام نمودند و فعالیت در زمینه پیشگیری حوادث بتدریج گسترش یافت.

    در سال ۱۸۸۹ در شهر مولهوز با مجاهدت‌های آنجل دولفوس تدابیر حفاظتی در کلیه کارخانه‌های نساجی پیش بینی شد. و آلبومی از تصاویر وسایل حفاظتی انتشار یافت. چاپ دوم این آلبوم در سال ۱۸۹۵ با تجدید نظر انتشار یافت. پاره ای از این وسایل هنوز برای حفاظت و ایمنی معتبر شناخته می شود.

   از سال ۱۸۸۹ کنگره‌های بین المللی در زمینه حفاظت تشکیل شد ( ۱۸۸۹، پاریس، ۱۸۹۱ برن و ۱۸۹۴ میلان) این کنگره‌ها و تبادل اطلاعات مربوط به توسعه قوانین حفاظتی منجر شد بطوریکه اجرای مؤثر الزامات قانونی و نقش مستقل بازرسان مورد تأکید قرار گرفت و انجمن‌هایی برای حمایت از این اقدامات شکل گرفت. از جمله در بلژیک سوئد و انگلستان این نهادها شکل گرفت. شورای ملی کوبا در سال ۱۹۳۶، انجمن ژاپنی برای رفاه در صنایع ۱۹۲۸ و انجمن هندس در سال ۱۹۳۱   و شورای ملی برای حفاظت در سال ۱۹۲۷   آغاز بکار کردند.

بخش دوم:

 ۲-۲ شرح جزئیات کارخانه :

 شرکت پویا پلیمر تهران

با مشارکت شرکت کره ای Choi Synthesis Co. با استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی روز در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده و شروع به تولید، انواع کامپاند و مستربچ بر پایه پلاستیک‌های گرمانرم در کلیه زمینه و کاربردها ، کرده است .

شرکت پویا پلیمر تهران موفق به دریافت گواهینامه معتبر iso9001/2008  در سال ۱۳۸۷ و در سال ۹۰ توسط شرکت مرجع بروز  و بازبینی مجدد شده است

همچنین ببینید

ieltsbook

دانلود کتاب Cambridge IELTS 10

آیلتس آیتلس از اینرو شناخته شده میباشد که در حال حاضر یکی از معتبر ترین …

۱۷ دیدگاه

 1. سلام ممکنه مقاله ای در مورد الودگی اب برایم ایمیل کنید
  با تشکر

 2. سلام دوست عزیز مقاله مورد نظر ایمیل شد
  با تشکر

 3. باسلام
  ممکنه دوتامقاله باموضوعات متفاوت درموردپلیمردرسیستم ای اس ای ایمیل کنین

 4. سلام
  اگه ممکنه مقاله ای خوب در مورد حفاظت و ایمنی در برق ترجیحا تو صنعت برام ایمیل کنید مرسی

 5. سلام یه مقاله کامل درمورد لایه‌های جو میخواستم. ممنون میشم اگه واسم میل کنید

 6. سلام ممکنه یه مقاله در مورد ایمنی ساختمانی و یه مقاله در مورد ایمنی برق واسم میل کنید با تشکر

 7. سلام ممکنه یه مقاله در مورد ایمنی داربست برام میل کنین

 8. با عرض سلام و خسته نباشید به شما دوست بزرگوار از شما خواهشمندم چند مقاله در رایطه با مدیریت ایمنی و فرهنگ ایمنی برای من ارسال کنید.با تشکر فراوان

 9. سلام.لطفا و در صورت امکان اگه میشه ۲ مقاله مجزا در مورد ۲ موضوع مختلف از مباحث و زیر مجموعه‌های حفاظت صنعتی که بشه باهاش پاورپینت درست کرد رو برام ارسال کنید.

 10. سلام خسته نباشید ممکنه یه مقاله درموردحفاظت فنی و بهداشت کار برام ارسال کنید تشکر

 11. سلام ممکنه مقاله ای در مورد ایمل کنید.ممنون

 12. میشه مقاله در حوزه حفاظت صنعتی لاتین ۲۰۱۲ به بعد ایمیل کنین

 13. سلام ممکن هست که یک مقاله در باره حفاظت وبهداشت صنعتی به ایمیلم بفرستید خیلی نیازدارم مرسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *